Не всім відомо, що вибір покрівлі з металочерепиці – це не лише питання естетики. Насамперед необхідно звернути увагу на якість сировини, з якої виготовлений продукт. Йдеться про товщину металу, вміст цинку та полімерне покриття. Товщина металу не повинна бути меншою, ніж 0,5 мм. Питома вага цинкового покриття на квадратний метр металочерепиці має становити 275 г/м² – саме цей показник визначає довговічність при експлуатації. Якість полімерного покриття формує ціну на металочерепицю та її термін служби. Не варто забувати і про точність геометрії листів. У пачці всі вони повинні лежати пірамідою, щільно один до одного. Упаковка має бути цілісною. При оформленні замовлення вимагайте документи, що підтверджують якість продукції. І найголовніше – сертифікат якості заводу-виробника. Переконавшись в якості покрівлі, саме час подумати і про естетику. Різноманітність форм хвиль та кольорів дозволяє вибрати металочерепицю, яка ідеально підійде саме вашому будинку.
Щоб покрівельне покриття було надійним і довговічним, не втрачало привабливого вигляду, необхідно знати, як вибрати металочерепицю з великої різноманітності виробників. Для цього потрібно звернути увагу на наступні характеристики матеріалу.
Особливості покрівлі з металочерепиці
Даний листовий покрівельний матеріал виготовляється з оцинкованої сталі із двостороннім захисно-декоративним полімерним покриттям. Профіль листа металочерепиці імітує натуральну черепицю, що надає покрівлі особливо привабливого вигляду. Металочерепиця може монтуватись на поверхнях та конструкціях будь-якого типу, у тому числі використовуватись для облаштування покрівель складної форми. Але існує обмеження застосування – кут нахилу ската має становити не менше 14°. Розглядаючи яку металочерепицю краще вибрати, слід враховувати, що цей матеріал з успіхом застосовується практично у всіх існуючих кліматичних зонах.
В якості вихідного матеріалу використовується гарячеоцинкований сталевий лист, з двостороннім багатошаровим покриттям. Міцність виробу залежить від товщини сталевого листа, а захист від корозії забезпечує оцинкований шар, причому цинк також забезпечує катодний захист поверхонь при пошкодженнях, зрізах і отворах. Полімерне покриття дозволяє металочерепиці витримувати температури в діапазоні від -60 °С до +120 °С.
Один квадратний метр металочерепиці має вагу близько 4-5 кг. Завдяки такій невеликій вазі матеріалу зменшуються вартість зведення кроквяної системи, витрати на доставку та монтаж. Термін служби металочерепиці та профнастилу може досягати 70-100 років за умови їх високої якості та правильного монтажу. Архітектурна виразність, різноманітність колірних рішень та покриттів, екологічна безпека та приваблива вартість роблять покрівлю з металочерепиці найпопулярнішиим рішенням у будівництві приватних та багатоквартирних будинків.
Як вибрати якісну металочерепицю?
Сьогодні металочерепиця стала доступною багатьом і користується величезною популярністю, її виготовляють значна кількість закордонних та вітчизняних виробників. Безумовно, від великих відомих компаній очікується вищої якості та дотримання існуючих міжнародних стандартів. Водночас невеликі місцеві виробники пропонують вигідніші ціни на свою продукцію. Вирішуючи питання, яку металочерепицю краще вибрати, щоб заощадити і при цьому придбати матеріал належної якості, слід звернути увагу на такі параметри, як:
- товщина листової сталі (рекомендована товщина не менше ніж 0,5 мм);
- питома вага цинкового шару (рекомендована кількість щонайменше 275 г/м²);
- наявність сертифікатів відповідності;
- наявність маркування із характеристиками сталі;
- наявність всіх рідних комплектуючих;
- наявність офіційної письмової гарантії від виробника;
- вид захисно-декоративного полімерного покриття;
- марка сталі;
- профілююче обладнання.
Насамперед варто оцінити гарантію виробника – чи є вона письмовою, чи на словах, і за яких умов вона діє. Максимальний гарантійний термін служби металочерепиці складає 50 років та поширюється на металочерепицю з полімерним покриттям на основі поліуретану з поліамідами GreenCoat Pural Matt BT. Також на ринку існує покриття з назвою GreenCoat Crown BT, яке має 40 років гарантії. Якщо покриття виконане з поліестеру (Polyester) або матового поліестру (Polyester Matt, Polyester Rough Matt), то максимальний термін гарантії на металочерепицю не перевищує 30-ти років, у деяких випадках 20-ти років. Кожен вид покриття має свої властивості, товщину, відповідно, і стійкість до кліматичних умов. При виборі металочерепиці необхідно враховувати цей фактор, оскільки він є одним з тих, що безпосередньо впливають на її термін служби та покрівлі в цілому.
Металочерепиця має основним конструктивним шаром листову сталь. Товщина листа при цьому є дуже важливою. У європейських країнах прийнято використовувати металочерепицю із товщиною листа не менше ніж 0,5 мм. В Україні ж не рідко трапляється, що металочерепиця має товщину всього 0,37-0,4 мм і розрахована для влаштування покрівлі тимчасових будівель. Чим тонша сталь, тим дешевшим є матеріал. Вирішуючи, яку металочерепицю краще вибрати, важливо враховувати наступний момент: несумлінні виробники можуть вказати стандартне значення (0,5 мм) у той час, як воно становить 0,46-0,47 мм або менше. Рекомендується озброїтися мікрометром та перед покупкою металочерепиці провести вибіркову перевірку.
Питома вага цинкового покриття
Під час вибору металочерепиці або профнастила рекомендуємо обов'язково оцінити якість оцинкування сталевого листа. Виробники, що зарекомендували себе, використовують якісну сталь з надійним захистом від корозії і в більшості випадків цей показник становить 225-275 грам на один квадратний метр. У сталей, що мають вміст цинку менше цієї кількості, процес хімічної корозії відбувається набагато швидше і, як правило, вони мають гірше по якості полімерне покриття. Такий параметр, як товщина та вага цинкового шару безпосередньо впливає на довговічність та надійність даху з металевої черепиці. При виборі матеріалу рекомендується порівняти характеристики продукції різних виробників.
Марка сталі металочерепиці
Види сталі для покрівлі поділяються за їх якістю, залежно від їх марки. Для виготовлення металочерепиці застосовуються спеціальні низьковуглецеві марки сталі, що відрізняються гарною пластичністю та великим коефіцієнтом подовження, що дозволяє набувати форми штампу металочерепиці без розриву металу. Тому для виготовлення металочерепиці чим м'якша і пластичніша сталь, тим краще. Але для монтажу та експлуатації все не так однозначно. Довгі листи металочерепиці можуть легко деформуватися від власної ваги при неправильному переміщенні та підйомі на дах. Це призводить до поганого стикування листів та наявності зазорів між ними.
Найпопулярніший та м'який метал має марку DX51D. Більш жорсткі марки – це S220GD-S350GD. Нижче можна порівняти показник відносного подовження (величина, на яку метал може розтягнутися без розриву):
- DX51D – 22%;
- S220GD – 20%;
- S250GD – 19%;
- S280GD – 18%;
- S320GD – 17%;
- S350GD – 16%.
Цифра в марці сталі SxxxGD позначає границю текучості МПа. Це навантаження, при якому починається незворотна зміна кристалічної решітки. Отже, металочерепиця з S280GD відрізнятиметься підвищеною пружністю та стійкістю до деформацій.
На практиці це забезпечує збереження геометрії листів при транспортуванні та монтажі, а також їх відмінну стиковку без зазорів. Але вартість такої металочерепиці набагато вища. Це пов'язано з вищою собівартістю виробництва сировини та прискореним зносом профілюючого обладнання, що збільшує вартість його амортизації.
Одна з найважливіших якостей покрівлі – її герметичність. Металеві листи великої площі, нарізані по довжині ската, вмонтовують нахлистом. Тому дуже важливо, щоб малюнки «черепичних плиток» та висота їхньої хвилі збігалися. Точний розмір листів і цілісність захисного полімерного покриття в процесі прокатки листа залежить від якості використовуваного обладнання. Якщо великі закордонні виробники, у яких всі виробничі процеси автоматизовані, суворо стежать за дотриманням стандартів і своєчасно оновлюють «парк» техніки, то невеликі напівкустарні компанії нерідко дешево закуповують за кордоном профілююче обладнання, що виробило свій ресурс – таким чином, висока ймовірність, що у формуючих валиків порушено геометрію. Варто зазначити, що металева черепиця від різних виробників між собою не стикується, навіть якщо виготовлена з однакової сталі.
Полімерне покриття металочерепиці
Як правильно вибрати якісну металочерепицю, зовнішній вигляд якої не погіршиться з часом? Якісний матеріал повинен мати рівномірний шар полімерного покриття на всій площі листа. Згодом дах трохи вицвітає під впливом ультрафіолету і якщо полімерний шар був нанесений з порушенням технології, вицвітання йтиме нерівномірно, і на покрівлі будуть помітні плями. Декоративно-захисний шар металочерепиці виконується з використанням цілого ряду видів полімерних покриттів, які серйозно розрізняються за довговічністю, міцністю та стійкістю до УФ. До найбільш популярних покриттів відносяться такі, як поліестер (матовий або глянсовий), пурекс, пурал та пластизол. Давайте розглянемо їх докладніше!
- Polyester, Polyester Matt (поліестер, поліестер мат). Товщина покриття 25-35 мікронів. Буває глянсовим та матовим. Глянсевий поліестер наноситься завтовшки 25 мікрон, а матовий – 35 мікрон. Є найпоширенішим покриттям. Відрізняється високою пластичністю та низькою вартістю, але має недостатню стійкість до агресивного середовища. Має досить низьку стійкість до механічних пошкоджень, що вимагає акуратності при монтажі та очищенні покрівлі.
- GreenCoat Crown BT, Purex (краун, пурекс). Товщина покриття 26 мікронів. Це покриття було розроблено спеціально для матеріалів, призначених для зовнішнього застосування, зокрема для покрівлі. Воно має чудові технічні характеристики та відрізняється підвищеною стійкістю до механічних пошкоджень, УФ-випромінювання, корозії та не вицвітає. Дане покриття також має гарну пластичність та гарний зовнішній вигляд.
- PVDF (полівініліденфторид). Товщина покриття 27 мікронів. Зазвичай застосовується для оздоблення фасадів та рідше використовується для покрівельних матеріалів. PVDF – дуже стійке глянсове покриття як до втрати кольору, так і до механічних пошкоджень. У такому варіанті зазвичай використовується високоякісна сталь із першим класом цинкового вмісту (275 г/м²). PVDF складається на 80% з полівінілфториду та на 20% з акрилу. Також випускається фінським металургійним концерном Ruukki у матовому виконанні (PVDF Matt).
- GreenCoat Pural BT, Pural Matt BT (пурал, пурал мат). Товщина покриття 50 мікронів. Покриття, найменш схильне до вицвітання. Високоякісний пігмент забезпечує яскравість і соковитість кольору, надає гарного блиску поверхні. Поліуретанова основа матеріалу відповідає за високу міцність, зносостійкість, стійкість до агресивних середовищ, УФ-випромінювання, атмосферних впливів, механічних пошкоджень.
- PVC (пластизол). Товщина покриття 200 мікронів. Характеризується високою стійкістю до пошкоджень. Покриття має текстурний малюнок (шагрень, березова кора), що робить покрівлю особливо привабливою. Полімерне покриття наноситься на сталь завтовшки 0,45-0,6 мм і збільшує загальну товщину виробу.
Найбільш бюджетний варіант – сталевий лист 0,45 мм із покриттям з поліестеру. До оптимального співвідношення ціна/якість можна віднести поєднання сталі 0,5 мм із покриттям із матового поліестру.
Вибір кольору металочерепиці
Колір покрівельного покриття (як і форма профілю) повинен йти відповідно до власних уподобань та архітектурних особливостей будівлі. Але слід враховувати, що металочерепиця темних тонів робить будівлю більш привабливою. А статистика продажів свідчить про те, що найвищою популярністю користується металочерепиця темно-коричневого, шоколадно-коричневого, темно-сірого, темно-зеленого, теракотового та червоного кольорів.