Монтаж фінського профнастилу Ruukki
Фінські покрівлі та фасад Ruukki від офіційного дилера з доставкою по всій Україні
Детальна інструкція з монтажу профнастилу Ruukki T15, T20, T35
Отримання профнастилу Ruukki на об'єкті
Потрібно переконатися у тому, що поставка товарів відбулася у відповідності до супроводжувальної накладної. Будь-які недоліки, помилки або пошкодження під час транспортування мусять бути вписані у товарно-транспортну накладну, та про них слід негайно повідомити вашого менеджера. У таких випадках рекомендуємо надавати фото/відео матеріали для найшвидшого вирішення проблеми.
Про будь-які недоліки отриманої партії необхідно повідомити протягом 3 днів після отримання товару. Компанія Ruukki не несе відповідальності за витрати, пов’язані з заміною продукції, що була змонтована у невідповідності до рекомендацій цієї інструкції.
Розвантаження та зберігання профнастилу Ruukki
Під час розвантаження покрівельні листи Ruukki необхідно укладати на піддони, захищені матеріалом, який приблизно відповідає розмірам листа профнастилу Ruukki.
В нормальних умовах пачки покрівельних листів можуть зберігатися протягом місяця, в транспортній упаковці. Для більш тривалого зберігання листи необхідно вийняти з транспортної упаковки, перекласти рейками, пачки накрити та розташувати на похилій площині для того, щоб накопичувана між листами волога могла випаровуватися або стікати.
При розвантаженні окремих листів профнастилу Ruukki необхідно стежити за тим, щоб при підйомі вони не терлися один об одного. Рекомендується тримати листи профнастилу Ruukki за стикувальний край. Для підйому листів профнастилу, також може використовуватись підйомний механізм, наприклад, лебідка.
Доведення до заданих розмірів
Покрівельні листи поставляються обрізаними згідно заданих розмірів. Однак у випадку вальмової покрівлі, наявності розжолобків і витяжних труб листи необхідно
різати безпосередньо на будмайданчику. Для цього використовується ручна дискова пилка з диском для різання тонколистового металу, ножиці, висічна машина, лобзик або будь-який інший інструмент, при роботі з яким матеріал не нагрівається.
Увага! Використання кутової шліфувальної машини «Болгарки» з абразивним відрізним диском суворо
заборонено. Застосування кутової шліфувальної машини з відрізним кругом для різання листів автоматично анулює гарантію, що видається на продукцію.
Крім ручної дискової пилки з відповідним диском і ножиць або висічноі машини потрібні як мінімум один шуруповерт та рулетка. Перед початком робіт з різання лист профнастилу необхідно накрити, так як сталева стружка може пошкодити поверхню.
Стружку, що залишилася після монтажу на поверхні листа, необхідно ретельно прибрати за допомогою м’якої щітки. Також необхідно підфарбувати будь-які подряпини кольорового полімерного покриття ремонтною фарбою. Див. рис. 1 та 2.
Рис. 1
Рис. 2
Техніка безпеки під час монтажу профнастилу Ruukki
Під час роботи з покрівельним листом завжди використовуйте рукавиці та спецодяг. Звертайте увагу на гострі краї та кути. Слід братися за передній загнутий край листа – це забезпечить надійне скріплення та захистить від гострих кутів.
Не можна знаходитися під листом під час його переміщень. Завжди переконуйтеся в тому, що піднімальні пристрої здатні витримати вагу покрівельних листів, що підіймаються, і що листи надійно закріплені. Уникайте працювати з покрівлею при сильному вітрі. Перебуваючи на даху, рухайтеся з особливою обережністю, використовуйте рятувальний пояс з тросом і взуття на м’якій підошві. Під час робіт дотримуйтесь всіх діючих норм безпеки і охорони праці.
Контроль розмірів основи покрівлі
Покрівельні листи встановлюються під прямим кутом (90°) до карнизів. Перед початком монтажу необхідно перевірити площинність покрівлі, її поперечні розміри, а також прямолінійність гребеня і карнизів. У випадку виникнення проблем слід звернутися до вашого менеджера.
Компанія Ruukki постачає покрівельні матеріали згідно розмірів замовника. Розміри вказують у проекті або на кресленнях конструкцій. Також можливе виготовлення спрощеного креслення з зазначенням найбільш важливих розмірів. Головне правило – довжина поверхні покрівлі (L) або листа покрівельного покриття вимірюється від нижнього краю даху до середини гребеня (рис. 3). Щоб надати точні розміри для оформлення замовлення, доцільно виміряти довжину поверхні покрівлі (L) в декількох місцях. Розміри покрівлі знімають переважно покрівельники.
Піднімання та укладання листів профнастилу Ruukki
Не варто піднімати довгі листи покрівельного покриття за кінці, найкраще піднімати їх за стикувальні краї, стежте, щоб листи не дряпалися один об одного. Окремі листи покрівельного покриття Ruukki слід піднімати по напрямним опорам, встановленим від карнизу до землі (рис. 4). Листи можна штовхати знизу від землі наверх, тримаючись за обидва краї. Не ходіть під листами під час їх піднімання.
Рис. 3
Рис. 4
Нахил даху для покрівлі з профнастилу Ruukki
Рекомендований за нормальних умов нахил даху не менше 1:7 (8°). Такий дах необхідно монтувати особливо ретельно, звертаючи увагу на достатню вентиляцію та ущільнення наскрізних відводів та стиків. Дахи з меншим нахилом вимагають особливих конструктивних рішень, консультацію з яких можна отримати у вашого менеджера або проектувальника.
Гідроізоляція покрівлі з профнастилу Ruukki
Якщо вентиляція “холодного” даху достатня, підкладка під покрівельні профілі не потрібна. Якщо є сумніви, все ж рекомендується використати підкладку (супердифузійну мембрану чи плівку антиконденсат). Мета підкладки – попередити накопичення конденсату та проникнення його у верхній теплоізоляційний шар. Між підкладкою та першою дошкою обрешітки біля звису має лишатися щілина шириною близько 50 мм для вентиляції. Гідроізоляцію до обрешітки прибивають великоголовими короткими (мін. 25 мм) цвяхами з кроком близько 20 см, або скобами. По кроквам на підкладку потрібно кріпити планку (дошку), яка запобігає пошкодженню підкладки шурупами, при кріпленні покрівельних профілів Ruukki. Край підкладки, шириною близько 30 мм, загортають нагору і прибивають до внутрішнього краю. торцевої дошки. При різці підкладкового матеріалу застосовують звичайний ніж і пряму рейку.
Рис. 5
Рис. 6
Обрешітка під профнастил Ruukki
Дошки обрешітки до крокви прибивають двома оцинкованими цвяхами на одному місці перетину.
Відстань між обрешіткою для покрівельних профілів Ruukki T20, T35 див. таб. нижче:
Вентиляція покрівлі з профнастилу Ruukki
З приміщень та конструкцій будинку завжди випаровується волога, яка конденсується під дахом. Для попередження конденсації необхідно зводити дах так, щоб температури повітря зовні та під покрівельним покриттям були однаковими. Цього можна досягнути особливо ретельно виконаною теплоізоляцією, достатньою вентиляцією та встановленням паронепроникаючого шару. Потік повітря повинен мати можливість вільно підніматися від карнизу під коньок даху. Вентиляційні отвори необхідно розташовувати на самому високому місці даху. Для відведення повітря можна використовувати вентиляційні решітки в торцях горища. Повітря може виходити через щілини між коньковою планкою і покрівельними профілями. У складновентильованих конструкціях рекомендується встановити вентиляційні канали.
Монтаж покрівельних профілів Ruukki T20, T35
Монтаж профілів Ruukki T20, T35 необхідно починати з торця даху. При монтажі профілю типу W (має водостічну канавку) слід вибирати торець, з якого починається монтаж, таким чином, щоб кожен наступний профіль перекривав канавку попереднього. Профілі встановлюють перпендикулярно до карнизу. Перший профіль Ruukki необхідно встановити особливо ретельно, так як помилку, що може виникнути, потім буде складно виправити. Профіль необхідно кріпити відразу після встановлення на місце. При встановленні доцільно користуватися драбиною, яка запобігає деформації профілю. Пересуватися профілем Ruukki потрібно обережно. Див. рис. 7 та 8.
Рис. 7
Рис. 8
Кріплення профілів Ruukki T20, T35 до обрешітки
Покрівельні профілі Ruukki T20, T35 рекомендується кріпити шурупами. Профлист закріплюється шурупами в прогині хвилі профілю. Орієнтовна витрата кріплення – 6 шурупів на кв. м. Всі профілі мають бути повністю закріплені до монтажу наступного профілю. Будь ласка, слідкуйте за тим, щоб капілярні канавки не ушкоджувалися шурупами. При нахилі даху менше 1:5 рекомендується при напуску профілів використовувати ущільнення.
Кріплення профілів Ruukki T20, T35 шурупами
Самонарізні шурупи вгвинчують в прогин хвилі профілю. При цьому корисно використовувати електродриль чи шурупокрут з насадкою для шурупів. При поздовжньому напуску профлист скріплюється один з одним самонарізними шурупами по гребню хвилі з кроком не більше 500 мм. Див. рис. 9.
Рис. 9
Рис. 10
Напуск по ширині та по довжині
Напуск по ширині (боковий напуск) профнастилу Ruukki роблять зазвичай у половину хвилі профілю. У покрівлях з меншим нахилом можна використовувати більш широкий напуск чи застосовувати ущільнення. Також можна робити напуск і по довжині аркуша (поздовжній напуск). Напуск профнастилу Ruukki виконується на обрешітці. Довжина напуску не менше 200 мм. Рекомендується використовувати ущільнювая чи мастику. Шурупи на місці напуску необхідно вгвинтити в кожен прогин хвилі профілю. Див. рис. 10.
Карнизна планка Ruukki
Карнизну планку Ruukki закріплюють до встановлення покрівельних профілів Ruukki T20, T35 з напуском 90-100 мм. Для кріплення використовують шурупи, крок 300 мм. Див. рис. 11.
Рис.11
Рис. 12
Внутрішні стики Ruukki
Внутрішні стики (розжолобки) виконуються з планки внутрішнього стику Ruukki чи гладкої жерсті. Частина даху під стиком посилюється за допомогою щільного дерев’яного настилу. Проміжок між внутрішнім стиком і покрівельним профілем герметизується ущільнювачем. Кріплення планки внутрішнього стику потрібно виконувати шурупами в прогині хвилі профілю, крок близько 300 мм. Торець листа розжолобка, зі сторони гребня, знаходиться під коньковою планкою та ретельно ущільнюється. На внутрішній стик можна змонтувати декоративну планку Ruukki. Її кріплять без ущільнень, заклепками чи шурупами. Див. рис. 12.
Конькова планка Ruukki
У якості конькової планки використовують плоску конькову планку Ruukki. При ущільненні конькових планок шатрових дахів застосовують профільні ущільнювачі. Планки вкладають з напуском в 100 мм та кріплять шурупами чи заклепками з кроком близько 300 мм. Див. рис. 13.
Рис.13
Рис. 14
Торцева планка Ruukki
Останній покрівельний профіль біля торця даху кладуть з великим напуском чи обрізають за розміром. Напуск торцевої планки - не менше 50 мм. Торцеву планку Ruukki кріплять до профілю шурупами чи заклепками. Планка повинна повністю перекривати першу хвилю покрівельного профілю. Крок кріплення близько 300 мм. Див. рис. 14.
Снігозатримування Ruukki
Скочуванню та сповзанню снігу над входом чи тротуаром можна запобігти використовуючи планку снігозатримування Ruukki, яка встановлюється недалеко від карнизу (500 мм). У місцях кріплення планок снігозатримування необхідно додатково посилити гребні хвиль покрівельних профілів. Кріплення відбувається шурупами під та над планкою на гребні кожної другої хвилі профілю. Див. рис. 15.
Рис. 15
Рис. 16
Елементи наскрізних виводів
Елементи наскрізних виводів (люки, вентиляційні насадки і т. п.) виготовлені з армованої пластмаси та значно полегшують монтаж обладнання примусової вентиляції та систем кондиціонування повітря. Поздовжній напуск елементу має бути не менше 150 мм в обидві сторони. Боковий напуск виконується аналогічно покрівельним профілям. Всі проміжки між елементами наскрізних виводів та покрівельними профілями слід герметизувати. Важкі предмети та вентиляційне обладнання необхідно кріпити через панель виводу до несучої конструкції даху. Слід уникати накопичення снігу вище наскрізного виводу. Див. рис. 16.
Використання трапецієвидного профілю Ruukki в якості фасадного облицювання
Фасадні профілі Ruukki Т15, Т20, Т35 монтуються на поверхню будівлі чи споруди відповідно до технології вентильованих фасадів. В залежності від вимог замовника, фасад може бути утепленим чи неутепленим. Від цього залежить який тип обрешітки буде використовуватися для навішування профлиста.
При “холодному” облицюванні фасаду система складається з (рис. 17):
- Опорній елемент (столик) з
оцинкованої сталі товщиною 2,0 мм. Довжина столика 100 мм. Перерізи різноманітні та, в залежності від кривизни стіни, можуть складати 50х50 мм, 50х75 мм, 50х100 мм і т. д. Крок столиків – 1000 мм.
- Прогін стінної обрешітки. Форма перерізу прогону різноманітна, найбільш популярні L-подібні, Z-подібні та Г-подібні. Товщина оцинкованої сталі 1,0-2,0 мм. Крок прогонів – 1000 мм.
- Стінний профлист Ruukki Т15, Т20, Т35.
- Дюбель (нейлоновий, стальній) для кріплення опорного столика до стіни. На практиці часто використовуються нейлонові дюбелі діаметром 8 мм та довжиною 80 мм. Витрата: 2 шт на один столик.
- Шуруп SD3 або SD5 зі здатністю свердлити 3 і 5 мм відповідно. Фіксує прогін стінної обрешітки до опорного столика після виставлення прогону в проектну площину. Витрата: 2 шт на один столик.
- Шуруп SL-2, пофарбований. Фіксує профлист до прогону. Витрата: 5-7 шт на 1 м профлиста (без врахування спецпланок).
Рис. 17
Рис. 18
При “теплому” облицюванні фасадна система складається практично з тих самих елементів, що й “холодна”, але додається утеплювач, кріплення утеплювача типу “парасолька” (близько 4-6 шт на м) і, у випадку технологічної необхідності, вітробар’єр (рис.18). У цьому випадку, потрібно враховувати, що розмір горизонтальної полиці опорного столика приймається товщиною не менше ніж утеплювач. Переріз прогону підбирається в залежності від відстані між опорними столиками: чим більша відстань, тим більший поперечний переріз прогону. Наприклад, при кроці столиків 1 м переріз - Г-подібного прогону можна приймати 50х40х14 мм. Якщо ж крок столиків 2 м та більше, аналогічний профіль може мати розміри 80х50х25 мм. Див. рис. 18.
Схема на рис. 18:
- Профільований сталевий лист
- Z-профиіль
-
Вітрозахисна жорстка мінвата
- Мінеральна вата
- Стінний прогін
- Профільований сталевий лист Ruukki
-
Стійка каркасу
Фінський профільований лист Ruukki Т15, Т20, Т35 може також слугувати облицюванням економічного “набірного сендвічу”. Технологія створення “теплої стіни” по каркасу, полягає в установці легких стінових прогонів на колони (через опорні столики). Крок прогонів, як правило, 1000 мм. Міжпрогонна відстань заповнюється мінераловатним утеплювачем, який закривається паро- та гідробар’єром (вітробар’єром). В залежності від типу встановлюваних прогонів (легкий чи термопрогон), може встановлюватися додатковий шар жорсткої мінерально вати для усунення “містка холоду” (при використанні звичайних легких прогонів). Потім цей “пиріг” зсередини та зовні зашивається профлистом, утворюючи легку, теплу та довговічну стінну конструкцію. За більш детальною інформацією звертайтеся, будь ласка, до вашого менеджера чи проектувальника. Завершальним етапом стінного облицювання є встановлення спеціальних планок Ruukki. Основна функція спецпланок Ruukki полягає в тому, щоб атмосферна волога (дощ, сніг) не потрапляла під облицювання фасаду.
Цокольна планка Ruukki встановлюється для того, щоб опади, що стікають по зовнішній поверхні профлиста, не потрапляли на фундамент (цоколь). Для цього верхня частина планки заводиться під профлист, а інша частина закриває цоколь, повторюючи його верхній контур. Див. рис. 19.
Рис. 19
Рис. 20
Парапетна планка Ruukki закриває як торець парапету, так і щілину між стіною та облицюванням з профлиста, і тому накриває його зовні. Показана форма є найпростішою. В реальній ситуації парапетна планка Ruukki може бути більш складної конфігурації або складатися з кількох частин. Див. рис. 20.
Надвіконна планка Ruukki слугує елементом оформлення віконного (дверного) отвору. Така конфігурація зумовлена необхідністю відводу води, що стікає (при опадах) з профлиста, а також закривання щілини, що утворилася між стіною та профлистом. Верхня частина планки заводиться під профлист, нижня – кріпиться до віконного (дверного) блоку. Див. рис. 21.
Рис. 21
Рис. 22
Підвіконна та бокові віконні планки Ruukki відрізняються від надвіконної тим, що їх зовнішня межа накриває профлист Ruukki зовні (внутрішня кріпиться до віконного блоку). Особливу увагу варто приділити стикуванню спецпланок Ruukki, що обрамлюють вікно, одна з одною. Для цього у торцях підвіконної та надвіконної планок робляться відгини по 30-40 мм (вгору та вниз відповідно), а потім встановлюються бокові планки Ruukki, які закривають ці відгини. Таким чином, виходить коробочка, в щілини якої не затікає вода. Площини спецпланок, що виходять на фасад, прирізають по місцю одна до одної під кутом 45°. Див. рис. 22.
Рис. 23
Рис. 24