Монтаж фінської металочерепиці Ruukki
Фінські покрівлі та фасад Ruukki від офіційного дилера з доставкою по всій Україні
Детальна інструкція з монтажу фінської металочерепиці Ruukki
Отримання металочерепиці на об'єкті
Потрібно переконатися у тому, що поставка товарів відбулася у відповідності до супроводжувальної накладної. Будь-які недоліки, помилки або пошкодження під час транспортування мусять бути вписані у товарно-транспортну накладну, та про них слід негайно повідомити вашого менеджера. У таких випадках рекомендуємо надавати фото/відео матеріали для найшвидшого вирішення проблеми.
Про будь-які недоліки отриманої партії необхідно повідомити протягом 3 днів після отримання товару. Компанія Ruukki не несе відповідальності за витрати, пов’язані з заміною продукції, що була змонтована у невідповідності до рекомендацій цієї інструкції.
Розвантаження та зберігання металочерепиці
Під час розвантаження покрівельні листи необхідно укладати на піддони, захищені матеріалом, який приблизно відповідає розмірам листа металочерепиці Ruukki.
В нормальних умовах пачки покрівельних листів можуть зберігатися протягом місяця, в транспортній упаковці. Для більш тривалого зберігання листи необхідно вийняти з транспортної упаковки, перекласти рейками, пачки накрити та розташувати на похилій площині для того, щоб накопичувана між листами волога могла випаровуватися або стікати.
При розвантаженні окремих листів металочерепиці необхідно стежити за тим, щоб при підйомі вони не терлися один об одного. Рекомендується тримати листи металочерепиці за стикувальний край. Для підйому листів металочерепиці, також може використовуватись підйомний механізм, наприклад, лебідка.
Доведення до заданих розмірів
Покрівельні листи поставляються обрізаними згідно заданих розмірів. Однак у випадку вальмової покрівлі, наявності розжолобків і витяжних труб листи необхідно
різати безпосередньо на будмайданчику. Для цього використовується ручна дискова пилка з диском для різання тонколистового металу, ножиці, висічна машина, лобзик або будь-який інший інструмент, при роботі з яким матеріал не нагрівається.
Увага! Використання кутової шліфувальної машини «Болгарки» з абразивним відрізним диском суворо
заборонено. Застосування кутової шліфувальної машини з відрізним кругом для різання листів автоматично анулює гарантію, що видається на продукцію.
Крім ручної дискової пилки з відповідним диском і ножиць або висічноі машини потрібні як мінімум один шуруповерт та рулетка. Перед початком робіт з різання лист металочерепиці необхідно накрити, так як сталева стружка може пошкодити поверхню.
Стружку, що залишилася після монтажу на поверхні листа, необхідно ретельно прибрати за допомогою м’якої щітки. Також необхідно підфарбувати будь-які подряпини кольорового полімерного покриття ремонтною фарбою.
Техніка безпеки під час монтажу металочерепиці
Під час роботи з покрівельним листом завжди використовуйте рукавиці та спецодяг. Звертайте увагу на гострі краї та кути. Слід братися за передній загнутий край листа – це забезпечить надійне скріплення та захистить від гострих кутів.
Не можна знаходитися під листом під час його переміщень. Завжди переконуйтеся в тому, що піднімальні пристрої здатні витримати вагу покрівельних листів, що підіймаються, і що листи надійно закріплені. Уникайте працювати з покрівлею при сильному вітрі. Перебуваючи на даху, рухайтеся з особливою обережністю, використовуйте рятувальний пояс з тросом і взуття на м’якій підошві. Під час робіт дотримуйтесь всіх діючих норм безпеки і охорони праці.
Контроль розмірів основи покрівлі
Покрівельні листи встановлюються під прямим кутом (90°) до карнизів. Перед початком монтажу необхідно перевірити площинність покрівлі, її поперечні розміри, а також прямолінійність гребеня і карнизів. У випадку виникнення проблем слід звернутися до вашого менеджера.
Піднімання та укладання листів металочерепиці
Не варто піднімати довгі листи покрівельного покриття за кінці, найкраще піднімати їх за стикувальні краї, стежте, щоб листи не дряпалися один об одного. Окремі листи покрівельного покриття слід піднімати по напрямним опорам, встановленим від карнизу до землі (рис. 1). Листи можна штовхати знизу від землі наверх, тримаючись за обидва краї. Не ходіть під листами під час їх піднімання.
Рис. 1
Рис. 2
Замовлення металочерепиці Ruukki
Компанія Ruukki постачає покрівельні матеріали згідно розмірів замовника. Розміри вказують у проекті або на кресленнях конструкцій. Також можливе виготовлення спрощеного креслення з зазначенням найбільш важливих розмірів. Головне правило – довжина поверхні покрівлі (L) або листа покрівельного покриття вимірюється від нижнього краю даху до середини гребеня (рис. 2). Щоб надати точні розміри для оформлення замовлення, доцільно виміряти довжину поверхні покрівлі (L) в декількох місцях. Розміри покрівлі знімають переважно покрівельники.
Гідроізоляція покрівлі з металочерепиці
Укладання гідроізоляційної плівки чи мембрани слід починати горизонтально від карниза до коника поверх кроквяних ферм (рис. 3). Для покрівель з металочерепиці слід використовувати плівку антиконденсат або супердифузійну мембрану. При використанні вентильованої карнизної підшивки, гідроізоляційний матеріал повинен виступати як мінімум на 200 мм за край стіни у карнизів і з торців. В інших випадках гідроізоляційний матеріал повинен трохи виступати за край крокв. Спочатку прикріпіть гідроізоляційний матеріал скобами до крокв. Остаточне кріплення виконується за допомогою дерев’яних рейок, наприклад, 32 х 50 мм (для забезпечення вентиляції), які встановлюють на шар гідроізоляції вздовж кроквяних ферм (рис. 3). Гідроізоляційний матеріал повинен вільно провисати між кроквами.
У гребеня гідроізоляційний шар укладається відповідно до інструкцій з монтажу, зазначених на деталювальних кресленнях. У разі виникнення проблем слід звернутися до менеджера, який запропонує рішення залежно від конкретного типу гребеня.
Шари гідроізоляції повинні укладатися з напуском 150 мм по горизонтальних швах (рис. 3). Нарощування гідроізоляційного матеріалу в довжину виконується на кроквах з напуском не менш ніж 100 мм.
Рис. 3
Рис. 4
Обрешітка під металлочерепицю Ruukki
Для покрівель з кроком кроквяних ферм 900 або 1200 мм в якості обрешітки використовуються дерев'яні рейки 32 x 100 мм. У разі використання металочерепиці нижня рейка обрешітки повинна бути приблизно на 10 мм товщою за інших, наприклад, 44 х 100 мм (рис. 4). Точну необхідну товщину обрешітки можна дізнатися у вашого проектувальника.
Монтаж обрешітки для листів металочерепиці Ruukki слід починати від того карниза, з якого почнеться монтаж покрівельних листів. Це має значення при східчастих карнизах, де важливо врахувати поєднання хвиль профілю.
Відстань між рейками для покрівельних профілів див. таб. нижче (рис. 4):
Встановлення торцевих дощок
При використанні профільованих покрівельних листів зовнішня торцева дошка фронтону повинна бути трохи піднята над рівнем обрешітки на висоту профілю покрівлі. До цієї дошки кріпляться торцеві планки. Для захисту від попадання води або снігу необхідно встановити внутрішню торцеву планку для Ruukki Armorium, у деяких випадках і для інших профілів металочерепиці Ruukki (рис. 6).
Перевищення зовнішньої торцевої дошки (рис. 5, рис. 6):
Монтаж карнизних планок
Перед початком монтажу листів металочерепиці необхідно встановити карнизні планки. Карнизні планки вирівнюють і закріплюють до крайньої рейки обрешітки за допомогою cаморізів (рис. 5, рис. 6). Карнизні планки слід встановлювати внапуск приблизно 90-100 мм. Для захисту карнизу від птахів, гризунів і комах необхідно встановити гребінчик звису для високої хвилі, наприклад, металочерепиці Ruukki Armorium.
Рис. 5
Рис. 6
Спосіб та порядок монтажу металочерепиці
Напрямок укладання листів металочерепиці Ruukki не залежить від місця розташування капілярної канавки і може йти як зліва направо, так і у зворотньому боці. Під час роботи зліва направо край листа металочерепиці піднімається, і край наступного листа влаштовується під нього. Таким чином, крайній лист металочерепиці спирається на поперечну хвилю попереднього листа, що дозволяє уникнути ковзання листів під час монтажу. Це виявляється особливо корисним під час монтажу покрівель з крутими схилами або при встановленні довгомірних листів. Монтаж листів металочерепиці на двосхилій покрівлі зазвичай починають від торця (рис. 7), а на вальмовій покрівлі – від вальми (рис. 8). Листи черепиці Ruukki вирівнюють відносно карнизів, а не торця. Якщо почати монтаж з довгих листів черепиці Ruukki, то вирівняти їх відносно карнизу (під прямим кутом) буде легше.
Рис. 7
Рис. 8
Кріплення листів металочерепиці Ruukki
Інструкції з розміщення та кріплення листів металочерепиці Ruukki створювалися з урахуванням підйомної сили вітру, яка виникає на карнизах, також теплового руху в центральних зонах, герметичності і зовнішнього вигляду з'єднань листів. Листи металочерепиці Ruukki кріплять до обрешітки за допомогою самонарізних гвинтів вниз хвилі профілю і під поперечною хвилею профілю. Кріплення здійснюється саморізами розміром 4,8 x 35 мм (для дерев'яної обрешітки). Для сталевої обрешітки застосовують саморізи 4,8 x 20 мм або 4,8 x 19 мм.
У місцях напуску не допускається застосування герметика. Листи кріпляться до обрешітки через поздовжню хвилю в кожну другу поперечну хвилю. Для покрівельного профілю Adamante кріплення до обрешітки потрібно виконувати, розподіляючи рівномірно по листу, беручи до уваги естетичний вигляд (відмінність Ruukki Adamante у кількості поздовжніх хвиль 5 шт). Листи металочерепиці Ruukki з лівої сторони мають капілярну канавку, яка під час монтажу повинна бути накрита сусіднім листом. Листи металочерепиці Ruukki з’єднуються внапуск за допомогою саморізів 4,8 x 20 мм або 4,8 x 19 мм вверх хвилі профілю і під поперечною хвилею профілю.
- Блакитний колір. Саморіз для кріплення до обрешітки 4,8 x 35 мм (три поздовжні хвилі вбік – дві поперечні хвилі вгору, для Adamante див. текст вище).
- Сірий колір. Саморіз для кріплення внапуск 4,8 x 20 мм або 4,8 x 19 мм (нижче кожної поперечної хвилі, для Adamante див. пункт "Нарощування листів металочерепиці").
- Жовтий колір. Саморіз для кріплення карнизів 4,8 x 35 мм (на кожній другій хвилі, для Adamante 3 шт на лист).
- Жовтий колір. Саморіз для кріплення торця 4,8 x 35 мм (нижче кожної поперечної хвилі).
Розміщення кріплення починається з боку фронтону, по висоті перша поперечна хвиля профілю (найближча від краю карнизу) пропускається, і перший шуруп вкручується під другою поперечною хвилею профілю. Місце другого саморізу – на дві поперечні хвилі вгору і на одну поздовжню хвилю вбік. І так далі по всій площині листів аж до гребеня. Потім поверніться до першого саморізу, пересуньтеся на три поздовжні хвилі профілю в бік і починайте другий ряд кріплення, знову просуваючись вгору, як і в першому випадку, до гребеня даху. По краю фронтону прикріпіть листи, закрутивши саморізи під кожну поперечну хвилю профілю в кожну рейку обрешітки. У районі гребеня зафіксуйте листи саморізами під поперечну хвилю профілю через одну поздовжню хвилю в крайню рейку обрешітки (2-3 шурупи на лист).
Рис. 9
Рис. 10
Монтаж листів металочерепиці Ruukki
Перший лист укладається на обрешітку з боку початку монтажу так, щоб його нижній край виступав на 40-50 мм за край карнизу. Лист кріпиться до обрешітки одним саморізом біля карнизу і тимчасово біля гребеня (рис. 11).
Встановіть наступний лист під перший з боковим поздовжнім напуском (рис. 12). Необхідно контролювати величину зазорів в стику на поздовжніх хвилях листів. Необхідно домогтися того, щоб листи були щільно і точно зістиковані один з одним. З'єднайте ці та наступні листи між собою за допомогою саморізів 4,8 х 20 мм або 4,8 х 19 мм уздовж поздовжнього нахлеста листів (рис. 12 та рис. 14). Починайте від карнизу і рухайтеся до гребеня. Саморізи закручуються уверх хвилі під поперечною хвилею профілю.
Рис. 11
Рис. 12
Встановіть таким чином три або чотири листи металочерепиці. Видаліть саморіз тимчасового кріплення в районі гребеня, і вирівняйте весь блок вздовж лінії карнизу (рис. 13). Зробіть заміри виступу з правого і лівого краю блоку, якщо виступ однаковий (близько 40-45 мм), значить блок вирівняний правильно.
Закріпіть блок рівно на своєму місці, відносно карнизів, одним саморізом. Закріпіть наступні листи до обрешітки і на стиках згідно з інструкціями з кріплення (рис. 9 та рис. 10). Продовжуйте монтаж вищеописаним способом. Змахніть м'якою щіткою стружку від обрізання або просвердлювання після закінчення монтажу покрівельного покриття. Підкрасьте поверхню ремонтною фарбою при потребі.
Приклад кріплення листів до обрешітки саморізами 4,8 х 35 мм (рис. 14). З'єднання листів внапуск між собою саморізами 4,8 х 20 мм або 4,8 х 19 мм (рис. 14).
Рис. 13
Рис. 14
Нарощування листів металочерепиці
При нарощуванні листів металочерепиці по черзі монтуйте листи згідно з порядком, який вказаний на малюнку (рис. 15). Водовідвідні канавки на поздовжніх краях листів, з'єднаних внапуск, визначають порядок монтажу. Листи металочерепиці при нарощуванні з'єднують уздовж схилу з напуском мінімум 150 мм і кріплять до обрешітки вниз кожної поздовжньої хвилі під поперечну хвилю профілю (рис. 16).
Під час монтажу профілю Ruukki Adamante фіксація поперечного напуску виконується в торець поперечної хвилі або вниз кожної поздовжньої хвилі над поперечною хвилею, без кріплення до обрешітки. При цьому використовують саморізи 4,8 х 20 мм або 4,8 х 19 мм. Розміщуючи кріплення, беріть до уваги і естетичний вид покрівлі в цілому.
Для забезпечення відповідного укладання листів металочерепиці монтуйте листи таким чином, щоб вони були щільно і точно зістиковані один з одним.
Рис. 15
Рис. 16
Встановлення розжолобку (ендови) для металочерепиці Ruukki
Дошки основи укладаються на одному рівні з обрешіткою по всій поверхні покрівлі. Слід залишати вентиляційні зазори близько 20 мм між планками розжолобку (ендови). Карнизну планку слід відрізати згідно форми і змонтувати на куті розжолобку (рис. 17).
Потім встановіть кутовий лист розжолобку (ендови) на своє місце. Закріпіть лист за допомогою оцинкованих cаморізів. Кутовий лист розжолобку слід укладати з напуском не менш ніж 200 мм на стиках. Рекомендується використовувати елемент гідроізоляції для напусків.
Рис. 17
Рис. 18
Відріжте і надайте форму нижньому краю листа розжолобку (ендови) відносно вирівняних карнизів. Намалюйте напрямні лінії на листі розжолобку, щоб було видно орієнтир для вирівнювання листів вздовж розжолобку (рис. 18). Мінімальна відстань між напрямними лініями (що вказують на положення листів покрівельного покриття) повинна становити 100 мм. Кутовий лист розжолобку повинен перехльостувати мінімум на 120 мм лист покрівельного покриття.
Можливе використання універсального ущільнювача (рис. 19) на лист розжолобку (зніміть захисну плівку з універсального ущільнювача і встановіть його на відстані близько 30 мм від напрямних ліній в напрямку до краю листа розжолобку). Змонтуйте всі листи повного розміру. Не монтуйте, на даному етапі, листи які потрібно підрізати (рис. 20).
Рис. 19
Рис. 20
Виміряйте ділянку під лист покрівельного покриття. Заміри виконуйте від направляючої лінії до місця напуску. Спочатку накресліть орієнтир для укладання наступного листа на обрешітці.
Необхідно зробити два заміри (рис. 21), щоб відрізати листи відносно розжолобку: ширину по нижньому краю листа (Y) і відстань від карнизу до орієнтиру в місці напуску листа (X). Намітьте лінію зрізу на листі покрівельного покритті. Обріжте лист (рис. 22).
Рис. 21
Рис. 22
Змонтуйте обрізані листи металочерепиці поверх листа розжолобку, при цьому переконайтеся, що кут розташований чітко уздовж напрямної лінії (рис. 23). Зафіксуйте листи покрівельного покриття, покладені уздовж розжолобку, на своєму місці за допомогою саморізів.
Продовжуйте монтаж вищеописаним способом (рис. 24). Приберіть м'якою щіткою стружку від обрізання або просвердлювання після закінчення монтажу покрівельного покриття. Підфарбуйте поверхню при потребі.
Рис. 23
Рис. 24
Монтаж планок для металочерепиці Ruukki
Торцева планка Ruukki. Торцева планка встановлюється в напрямку від карнизу до гребеня, надлишок обрізається у гребеня. Торцева планка кріпиться до торцевої дошки за допомогою саморізів з кроком близько 1000 мм та крізь лист покрівельного покриття до обрешетування саморізом з кроком близько 300-800 мм. Напуск планок повинен складати не менше 100 мм (рис. 25).
Примітка: торцева планка повинна обов'язково перекривати крайній гребінь хвилі.
Ущільнювач гребеня Ruukki. Універсальний ущільнювач кріпиться до планки гребеня перед тим, як вона буде закріплена до покрівлі. Для цього необхідно зняти захисну плівку з універсального ущільнювача і притиснути його знизу планки на відстані близько 25 мм від краю в напрямку гребеня. Іншим способом обробки гребеня є використання вентиляційнї стрічки гребеня шириною ~ 230 мм. Вентиляційна стрічка алюмінієвими краями клеїться на верхній край покрівельних листів, повторюючи їх рельєф.
Примітка: не рекомендується закріплювати саморізи через ущільнювач.
Планка гребеня Ruukki. Встановіть планку гребеня на покрівельні листи і закріпіть її за допомогою саморізів на кожній третій поздовжній хвилі. Напуск конькової планки повинен складати не менше 100 мм.
Рис. 25
Рис. 26